תעסוקה

תעסוקה

האפשרות להשתלב במעגל העבודה היא מרכיב משמעותי בחייו של כל אדם, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באדם עם מוגבלות שכלית. אנחנו באקים מאמינים ביצירת עולם תעסוקה המאפשר לכל אדם למצות את הפוטנציאל הגלום בו בהתאם ליכולותיו וכישוריו האישיים תוך קיום רצף תעסוקתי המאפשר ניידות בהתאם ליכולות הפיזיות, הקוגניטיביות והנפשיות המשתנות.

אקים ישראל מפתחת ומפעילה מגוון רחב של מסגרות ושירותי תעסוקה המותאמות לרמות התפקוד והיכולת התעסוקתיות של כל אדם עם מוגבלות שכלית. בין המסגרות התעסוקתיות שמפעיל הארגון: מרכזי יום טיפוליים-סיעודיים, קבוצת עבודה בליווי מדריך (מע"ש תעשייתי מוגן) בשוק הפתוח, תוכניות מיוחדות להכשרה לקראת עולם התעסוקה בשיתוף עם אוניברסיטת ת"א (הכשרה בתחום רפואת שיניים) ואוניברסיטת בר-אילן (תוכנית "כלים שלובים" להכשרה במקצועות המוסיקה). 

כמו כן, פועלת אקים לקליטת אנשים עם מוגבלות שכלית לעבודה בשוק החופשי, בליווי ותמיכה של צוות מקצועי.

מרכזי יום טיפוליים-סיעודיים:

מרכזי היום הטיפוליים-סיעודיים מהווים מסגרות יום תעסוקתית-טיפולית המספקים שיקום תעסוקתי, עם דגש על תחומי מקצועות הבריאות, לאנשים ברמת מוגבלות שכלית בינונית עד קשה וסיעודיים. לאקים ארבעה מרכזי יום: בית גיל בכרמיאל, בית עמית בעפולה, יד ביד באבן יהודה ובית השקמה בחולון. כחלק מהשירות מופעלת גם תכנית יום שהות ארוך במרכזים.

מרכזים מקדמי תעסוקה (מע"ש):

אקים מפעילה כיום שני מרכזים מקדמי תעסוקה – "כרמי גיל" בכרמיאל ומרכז תעסוקה עפולה.
המרכזים משמשים מקום להכשרה ולפיתוח מיומנויות תעסוקה לכ-100 אנשים עם מוגבלות שכלית, תושבי אזור כרמיאל ואזור עפולה, יהודים וערבים בגילאי 21 ומעלה.
מטרתם של המרכזים הינה מיצוי מרבי של הפוטנציאל האישי תוך מתן דגש לחזקות והחולשות של כל אדם, על מנת להכינו לעבודה בשוק החופשי. בהתאם למטרה זו, המרכז משמש בעיקר כמסגרת הדרכה, הכשרה, ליווי והשמה של האנשים עם מוגבלות שכלית, מתוך מטרה להוביל לשילובם והכללתם בחברה הישראלית כמו כל אדם אחר. בתום תקופת הכשרה ותעסוקה במרכז, יוצאים האנשים לעבוד באופן עצמאי בשוק החופשי ומקבלים ליווי מקצועי באמצעות תכנית תעסוקה נתמכת (*קישור) העוסקת בהשמה וליווי קבוע לאנשים עם מוגבלות בשוק החופשי.

כרמי גיל

מנהלת: גלית אלבג

הנפח 6, כרמיאל

מרכז תעסוקה עפולה

עדי רחום

רש"י 1 עפולה עילית

תוכניות תעסוקה בשוק החופשי:

תעסוקה נתמכת

אקים ישראל מספקת מערך שירותי תמיכה, ליווי מקצועי והשמה בשוק החופשי, בשיתוף ופיקוח של מנהל המוגבלויות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והרשות המקומית.
התוכנית מיועדת לאנשים הזכאים לשירותי אגף השיקום של משרד הרווחה ואנשים עם אוטיזם בגילאי 21 ומעלה, בעלי מוטיבציה לצאת לעבודה בשוק החופשי.
ההשמה למשרות מתבצעת לאחר מפגשי היכרות והכנה, בשיתוף מלא עם האנשים עצמם, כשהמטרה היא מציאת תפקידים משמעותיים ויצרניים במקומות עבודה מגוונים. צוות התוכנית תומך ומלווה את העובד לתקופה של שנתיים לפחות ונמצא בקשר רציף עמו, עם המעסיק ועם הגורמים המקצועיים.

מרכז תעסוקה מוגן בשוק החופשי (מע"ש תעשייתי)

מרכזי התעסוקה המוגנים בשוק החופשי מאפשרים לאנשים בוגרים עם מוגבלות שכלית להשתלב באופן קבוצתי במקום עבודה, בתפקידים משמעותיים ויצרניים זאת בליווי מדריך מקצועי לאורך כל שעות הפעילות.

התוכנית מופעלות על ידי אקים ישראל בשיתוף ובפיקוח מנהל המוגבלויות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והרשות המקומית. התוכנית מיועדת לאנשים עם מוגבלות שכלית התפתחותית בגילאי 21 ומעלה. העובדים בתוכנית זכאים לגמול כספי חודשי, כאשר בינם לבין המסגרת התעסוקתית לא מתקיימים יחסי עובד-מעסיק.

תוכנית המנטורים

סיוע אישי בליווי ותיווך לשירותים בקהילה

תוכנית המנטורים של אקים ישראל נחנכה בשנת 2018 כשמטרתה, סיוע ועידוד לחיים עצמאיים בתוך הקהילה לצעירים עם מוגבלות שכלית בגילאי 18-35. 

צוות התוכנית פועל לאיתור ויצירת קשר עם צעירים עם מוגבלות שכלית המנותקים מקשרים חברתיים וקהילתיים ונטולי מסגרת, המעוניינים להשתלב במסגרות בקהילה, לנהל חיים עצמאיים, ללמוד, לעבוד ולהתפתח ברמה האישית. 

המשתתפים בתוכנית נהנים מליווי אישי של צוות מקצועי ומיומן, תמיכה והקשבה, סיוע בהנגשת השירותים הקהילתיים, מיצוי זכויות ועידוד בהתפתחות והגשמה עצמית, לפי רצונותיהם ותחומי העניין שלהם.

תוכניות הכשרה תעסוקתית

"כלים שלובים"

תכנית לימודי מוסיקה מונגשים לאנשים עם מוגבלות שכלית באוניברסיטת בר-אילן תוכנית כלים שלובים היא תוכנית ייחודית המאפשרת לאנשים עם מוגבלות שכלית ללמוד את מקצועות המוסיקה ואף לקבל הכשרה מעשית בתחום. הלימודים הינם בעלי אופי אקדמאי ומתקיימים מדי יום, חמישה ימים בשבוע, במשך שנתיים בבניין מחלקה למוסיקה באוניברסיטת בר אילן. 

בתוכנית לוקחים חלק כ- 20 סטודנטים וסטודנטיות בגילאי 21 ומעלה, כולם עם מוגבלות שכלית התפתחותית, שזכו להגשים חלום ולעסוק בתחום האהוב עליהם, מוסיקה. התוכנית מופעלת על ידי אקים ישראל בשיתוף המחלקה למוסיקה באונ' בר אילן ובתמיכת מנהל המוגבלויות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

תוכנית הכשרה בתחום רפואת השיניים

ב- 2018 השיק אגף התעסוקה באקים תוכנית חדשנית בשיתוף אוניברסיטת תל אביב ובתמיכת משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, במסגרתה עוברים אנשים עם מוגבלות שכלית הכשרה מקצועית בתחום עבודת מרפאת השיניים. 

הלימודים משלבים הכשרה מעשית במחלקה ללימודי רפואת שיניים באוניברסיטה. בסיום ההכשרה זוכים המשתתפים להכוונה תעסוקתית בתחומים כגון סטריליזציה, סידור ומיון ציוד רפואי, עבודת מזכירות, מתן מענה ושירות ללקוחות המרפאה ועוד.

התוכנית מיועדת לבוגרים מגיל 21 עם מוגבלות שכלית התפתחותית קלה. הלימודים מתקיימים במשך שנה, מדי יום, חמישה ימים בשבוע באוניברסיטת תל אביב. הקבלה מותנית בוועדת קבלה ובראיונות אישיים עם המועמדים.

לפרטים והצטרפות לתוכניות התעסוקה וההכשרה של אקים ניתן לפנות
לאגף תעסוקה ופנאי באקים ישראל בטלפון: 03-7662200.
מזכירת האגף – לירון רייזין: liron.r@akim.org.il
מנהלת תוכניות תעסוקה – אושרת גורמן: oshrat.g@akim.org.il