אקים

Font SizeSCREEN

Profile

שנה גודל טקסט
שנה ניגודיות

   
דף הבית סניף ירושלים ע"ר

Akim Home top09

  • akim-pres1.JPG
  • akim-pres2.jpg
  • akim-pres3.jpg

חזון עמותת אקים

לעשות את החברה הישראלית מקום טוב יותר לאנשים עם מוגבלות שכלית ולבני משפחותיהם. חברה מכבדת חמה ומקבלת המאפשרת מימוש עצמי מתוך הכרה בשונות ומחויבות לשיוויון הזדמנויות.

 

חברה מכלילה 

היא חברה חזקה

 

קו סיוע "הורים למען הורים"

1-800-399-333

ירושלים- ע"ר (0)

 yer1    yer2

 "אקים-ירושלים, עמותה שנוסדה ב-1951 ע"י מלי ואברהם שפיגל, רופאים במקצועם, הוריו של גבריאל שנולד עם מוגבלות שכלית, ממשיכה להתחדש. העמותה מורכבת מהורים ואנשי מקצוע העובדים בכפיפה אחת כדי לספק וליישם מענים זמינים, נגישים ויעילים לבעיות ולצרכים של אנשים עם מוגבלות שכלית ושל משפחותיהם. עמותה ירושלמית, התנדבותית הפועלת ללא מטרות רווח במוקד עניין כלל עולמי- תרבותי- ודתי. בצל מאבקים, קשיים, ופילוגים עובדת אקים-ירושלים ומפעילה שירותים למען רווחתם של מטופליה היהודים, הערבים והנוצרים, ללא הבדל דת, לאום, מין, השקפה או השתייכות מסוג אחר."

לאתר האינטרנט של העמותה: לחצו כאן

תתי קטגוריות

פרטי קשר לסניף (0)

כתובת: רח' יד חרוצים 19 ת.ד 53409
ירושלים 9153302
טלפון: 02-6728731
פקס: 02-6728730
דוא"ל: info@akim-jerusalem.org.il

 

ויקטור ליפק
מנכ”ל,מנהל מערך דיור ומרכז התמיכה במשפחה
טל: 073-2242105
אימייל: victor@akim-jerusalem.org.il

 

אפרת כהני
מנהלת בר”ש
אימייל: efrat@akim-jerusalem.org.il

 

שירה גלבוע
עו”ס מערך דיור ורכזת מתנדבים בישראל
טל: 073-2242106
אימייל: shiragilb@walla.com

 

איזבל מקלף
עוזרת מנהל מערך הדיור
אימייל: isabelle@akim-jerusalem.org.il

 

ניר לוי
מתאם כח אדם ותקציבים
טל: 073-2242102

 

רבקי אדם
מזכירת מנכ”ל
טל: 073-2242103

 

אפרת וגנר
מנהל מחלקת גיוס משאבים וקשרי חוץ
טל: 054-791-7348
אימייל: efrat.wagner@akim-jerusalem.org.il

 

מרים מרכוס
רכזת מתנדבים מחו”ל והטרק השנתי
טל: 052-300-3421
אימייל: mmarcus@akim-jerusalem.org.il
אימייל: info@akim-jerusalem.org.il

 

לימור שושני
רכזת תרבות פנאי
טל: 073-2242104
אימייל: limor@akim-jerusalem.org.il

 

נעמה סמואל
רכזת צהרון “בן יהודה”
טל: 054-810-0186
אימייל: naamasam@gmail.com

 

תהילה בצלאל
רכזת מחלקת גיוס משאבים וקשרי חוץ
טל: 073-2242111
אימייל: tehila@akim-jerusalem.org.il

צפיה בפריטים ...

שירותי הסניף ופרויקטים מרכזיים (0)

 

 

בית רחל שטראוס

בבית רחל שטראוס החדש ישנו אולם רב-תכליתי, חדר אמנות וקרמיקה, חדר כושר המותאם לצרכיהם של אנשים מבוגרים ואנשים עם מוגבלויות, חדר מוזיקה, חדר “סנוזלן” ורבים אחרים. בחדרים נמצא ריהוט וציוד מתקדם אשר מאפשר קיום של הופעות מוסיקה, הצגות, תערוכות אמנות, הרצאות, הקרנת סרטים ועוד.

המעוניינים לקבל יותר פרטים על הפרויקט אנא צרו איתנו קשר.

בית רחל שטראוס החדש הינו מרכז הפעילות של אקים-ירושלים. המקום מקדם, מעודד ומפעיל תכניות משולבות לכל תושבי הקהילה- עם ובלי צרכים מיוחדים. הבית משמש כמרכז להכשרה, טיפול ופנאי ומספק מגוון רחב של שרותים לכלל האוכלוסיה.

שיפוץ המבנה הסתיים וכעת מונגש ונעים בעיצובו. הפעלת בית רחל שטראוס החדש תביא להרחבה משמעותית של היקף הפעילות של העמותה.

השיפוץ והפעילות בבית רחל שטראוס מתאפשרת תודות לתרומותיהם של :

yer3

 

 מערך הדיור

הוסטל בית יוליה
הוסטל מגן
בית דירות בית ליאו
דירות בקהילה

מערך הדיור של אקים-ירושלים כולל שלושה הוסטלים ו-17 דירות ברחבי ירושלים. במסגרות אלו מתגוררים 172 דיירים עם מוגבלויות שכליות בגילאים שונים וברמות תפקוד מגוונות. מסגרות הדיור בקהילה מהוות “בית לחיים” ומספקות לדיירינו את כל השירותים להם הם זקוקים בכדי להעניק להם איכות חיים גבוהה ורווחה נפשית ופיזית.

 

חיי יום-יום ושעות הפנאי

מדי יום יוצאים הדיירים לעבוד כל אחד על פי יכולתו, חלק מהדיירים עובדים במפעלים מוגנים אשר מספקים תעסוקה וחלקם עובדים בשוק הפתוח. אקים ירושלים מפעילה מערכת חוגים מגוונת לשעות אחר הצהריים לרווחת הדיירים אשר שובים במערך הדיור של העמותה לאחר חזרתם ממקומות העבודה נהנים הדיירים משורה של פעילויות פנאי במגוון תחומים: ספורט, גינון, אומנויות, מוזיקה, תיאטרון ולימודי המשך.

הוסטל בית יוליה

מאיר היה חלוץ – למרות שבהיותו בן 6 נלקח למחנה ריכוז באושוויץ ושם נוצל על ידי ד”ר מנגלה לביצוע ניסויים רפואיים מחרידים – מאיר עלה לארץ עם שארית משפחתו והיה בקבוצת הדיירים הראשונה של הוסטל “בית יוליה”. “בית יוליה” הוקם ב- 1969 והיה לבית הקהילתי הראשון בישראל לאנשים עם פיגור שכלי. כיום, גרים ב”בית יוליה” 34 גברים ונשים אחרים עם מוגבלויות שכליות, חלקם בעלי מוגבלויות פיזיות ומחלות כרוניות.

 

הוסטל מגן
אילנה, בת יחידה להוריה ושולמית שהיו לה שישה אחים, הינן חברות טובות מאז היווסדו של הוסטל “מגן” לפני למעלה 30 שנה. כיום מתגוררים בהוסטל “מגן” 33 דיירים בגילאים 32-84, לרבים מהם מוגבלויות גופניות מורכבות בנוסף למוגבלות השכלית.

 

בית דירות בית ליאו
החיים של דודו, אוריאל, עודד ונדב השתנו מאוד מאז שנכנסו לגור ב”בית ליאו” לפני 11 שנים. הם מתגוררים יחדיו בדירה בבניין שיש בו שמונה דירות דומות לשלהם. הם מחליטים מתי הם רוצים לבקר חברים, או לאכול עם 26 דיירי הבית האחרים ומתי הם מעדיפים את פרטיותם בדירה שלהם.
הדיירים מלווים על ידי צוות התומך בהם במטלות היומיומיות, כל דייר על פי רמת תפקודו באופן המאפשר לו להתקדם ולהתפתח בהתאם לפוטנציאל הטמון בו.

 

דירות בקהילה


פרננדו עלה לארץ מארגנטינה ב-2008 ובסוף 2009 עבר לגור באחת הדירות החדשות של אקים-ירושלים יחד עם 3 צברים: גילי, שי ועודד. שליש מדיירי אקים-ירושלים גרים ב-17 דירות ובתים קבוצתיים בכל חלקי העיר ירושלים. הם משתמשים באותם השרותים בקהילה כמו שאר תושבי העיר – בנקים, סניפי דואר, פיצריות, בתי קולנוע, סופרים ועוד. לכל דייר מותאמת תוכנית קידום אישית התואמת את יכולותיו ובעזרת הצוות הדייר מתקדם בתחומי החיים השונים: תעסוקה, פנאי, פיתוח קשרים חברתיים, פעילות גופנית ועוד.

 

“לב עד הבית”

פרויקט חונכות- “לב עד הבית” ע”ש בת-שבע חי

מדי שבוע, 21 חונכים מבקרים בבתיהם של 30 משפחות בירושלים ובסביבותיה. החונכים עובדים אחד-על-אחד עם הילד או המבוגר עם פיגור שכלי המתגורר בבית. תמיכה זו מפנה יותר זמן להורים לבלות עם ילדיהם האחרים או סתם “להתפנק” בעצמם. אקים-ירושלים משקיעה מאמצים רבים במציאת חונכים מתאימים ומשדכת אותם למשפחות בהתאם לשפה, רקע, והשקפה דתית של המשפחות.

הפרויקט הוקם בתמיכתם של מרגריט ויעקב חי, ידידי אקים ירושלים, אליהם הצטרפו B&W Jewels וקבוצת מיטנעיינדר מגרמניה.

מיכאל, בן 25, עובד בבקרים במפעל מוגן. בעבר, כאשר היה חוזר הביתה ממקום עבודתו, הוא היה משועמם, בודד ולא מסוגל להעסיק את עצמו. הוריו סבלו מכך והתקשו למצוא לו עיסוקים. הם פנו לאקים-ירושלים במצוקתם ואז נמצא להם החונך ישי, שלוקח את מיכאל לטיולים, משחק איתו ומשוחח איתו. לאחרונה לימד ישי את מיכאל כיצד להגיע לחוג התעמלות בכוחות עצמו בימים בהם הוא אינו מגיע אליו, דבר שהגביר את עצמאותו.

 

צהרון

התרומה האחרונה שהתקבלה כללה מחשבים ותוכנות חינוכיות שנתנו לילדים הזדמנות לחשוב, להיות יצירתיים וללמוד מספרים ואותיות בזמן שהם משחקים ונהנים. ההתקדמות אצל ילדים עם מוגבלויות אינה מורגשת ביום אחד, אבל כשהיא כן מגיעה, כפי שקורה אצל כולנו, זה בדרך כלל כתוצאה של ההשקעה שעשינו כמורים, מדריכים, הורים ותורמים. כל צעד קטן מהווה התקדמות והצלחה גדולה להם וגם לנו.

הצהרון בבי”ס לחינוך מיוחד “בן יהודה” פועל מזה 10 שנים. 24 ילדים, בני 7-15 עם דרגות מוגבלות שונות, משתתפים בתכנית. הילדים מחולקים לשלוש קבוצות על פי רמות התפקוד שלהם והם נפגשים כל יום מיום א’ עד ה’ ועוסקים במגוון פעילויות ביחד.

נועם, בן 13, משתתף בתכנית מזה שלוש שנים. למרות שהוא אינו מדבר, בזמן השהייה בצהרון, הוא נהנה לתקשר עם חבריו בעזרת לוח תקשורת.

 

דירת ההכשרה

אוהד, בן 18, מגיע אחת לשבוע לדירת ההכשרה בה הוא פוגש את חמשת חבריו החדשים. עבור כולם זוהי הפעם הראשונה בה הם ישנים מחוץ לבית ההורים- צעד ראשון בדרך לעצמאות. בדירה לומדים אוהד וחבריו איך להכין ארוחת ערב, לסדר את המיטה, לערוך קניות בסופר ואיך לפתח קשרים חברתיים. אמו של אוהד מספרת על החוויה החיובית שחווה אוהד, על ההתקדמות שלו ועל השמחה להכיר חברים חדשים, כל זאת לצד החששות שלו ושלה מהפרידה מהבית.
דירת ההכשרה היא הצעד הראשון של צעירים אלו בדרך ליציאה מבית ההורים ומעבר לדיור בקהילה. כל מה שילמדו כאן ילווה אותם בהמשך החיים ויקל על הסתגלותם לשינוי הצפוי להם בעתיד הקרוב.

ההורים מספרים על דירת ההכשרה:

“הבן שלי בן 29. עלינו לארץ כדי לעזור לו להתקדם, לפתח את כישוריו החברתיים ולהיות עצמאי יותר. אנחנו רוצים להכין אותו לעתיד, למגורים מחוץ לבית שלנו בסביבה תומכת עם בני גילו.
התקשרתי לדינה, רכזת דירת ההכשרה של אקים-ירושלים והיא הסבירה לנו את המטרות של דירת ההכשרה – ללמד את החניכים כישורי חיים עצמאיים וכישורים חברתיים מחוץ לבית. זה היה בדיוק מה שרצינו – חלום שהתגשם.
מאז אותו יום, בני מצטרף בשמחה בכל יום ראשון לחבריו החדשים בדירה. הוא מתקדם יפה ומשתתף יותר ויותר בפעילויות. הוא נינוח, ומספר לנו שהוא נהנה להיות חלק מהקבוצה.
דינה והמדריכים כל כך אוהבים ומסורים. הסביבה באמת תומכת וגישת הצוות כל כך חיובית וחמה. אנחנו מצפים בכיליון עיניים להמשך התכנית הזאת”.

סדנאות

סדנת האמנים
קבוצת התיאטרון
פרוייקט הכשרת גננים
ספיישל אולימפיקס

 

סדנת האמנים
פרויקט האמנות של אקים-ירושלים מתקיים למעלה מעשור ובמהלכו עברו האמנים תהליך של גיבוש עצמי והראו לכולנו את יכולותיהם הנובעות מעולמם הפנימי- עולם עוצמתי המבקש לפרוץ החוצה ולשתף אותנו, הצופים, בחייהם.
זהו פרוייקט המהווה דוגמא לפעילות חברתית ואמנותית לשילוב בקהילה של אנשים בעלי מוגבלויות. הוא מבליט את הכשרון האמנותי המסייע “להמריא” בגאווה ולהתגבר על מצוקות היומיום, שהן מנת חלקם של אנשים עם מוגבלויות.

12התערוכות שהציגו עד כה אמני אקים-ירושלים בארץ ובעולם (בגרמניה ובפולין) זכו להכרה, להכנסה ממכירת היצירות, להצלחה ולגאווה רבה !

עבודות האמנים משתייכות לז’אנר האמנות הגולמית, התופס תאוצה בעולם כולו והופך למוכר יותר ויותר. כל אמן פיתח עם השנים סגנון אישי ונושאי ציור מועדפים.
כדי לצפות במוזיאון לאמנות גולמית בלוזאן, שוויץ לחצו כאן. המוזיאון מציג יצירות המזכירות בחלקן את עבודותיהם של אמני אקים-ירושלים.

 

קבוצת התיאטרון
מזה ארבע שנים מקיימים שחקני אקים-ירושלים פעילות בשיתוף ובחסות תיאטרון “פסיק” הירושלמי. במפגש חד-שבועי הם מפתחים את דמיונם, משפרים את בטחונם העצמי ויוצרים קבוצה מגובשת המאופיינת בחדוות-עשייה ורצון להופיע על הבמה.

עד כה העלתה קבוצת התיאטרון שתי הפקות: “ורד קוצני” ו”חלב הלביאה”. להפקות נכתבה מוסיקה מיוחדת, הושאלו מיטב התלבושות מהאופרה הישראלית בת”א, והקהל – שנפתח בפניו פתח לעולמם של השחקנים דרך התיאטרון-התרגש, שיבח והריע ארוכות. בקרוב בפעם השלישית תועלה הצגה נוספת של קבוצת התיאטרון, שתהווה, עדות להצלחת הפעילות ומחווה של כבוד והערכה למאמץ ולהתקדמות האישית שעושה כל שחקן מאקים-ירושלים בפרוייקט זה.

 

פרוייקט הכשרת גננים
מזה ארבע שנים פועל פרוייקט הגינון הטיפולי של אנשים עם מוגבלויות שכליות באקים-ירושלים, בהנחיית עמותת “שומרה לסביבה טובה”. החוג מתקיים במסגרת פעילויות הפנאי שדיירי העמותה משתתפים בהן.
מתוך החוג נבחרו חמישה גננים מצטיינים שעברו הכשרה לעבודה בשוק הפתוח, שכללה שימוש בכלים מוטורים, שתילה, תחזוק וטיפוח צמחים מסוגים שונים בכל עונות השנה.
בשנה שעברה סייעה קבוצת הגינון בתחזוק הגינה בביה”ס הניסויי במרכז העיר.

אקים-ירושלים מחפשת מוסד/בית משותף/גינה פרטית גדולה בקרבת ההוסטלים בצומת הבנקים בתלפיות, כדי להקנות לגננים נסיון בעבודה שוטפת במהלך השנה.

לפרטים יש לפנות לצחי אבן-אור, 050-8394025.

 

ספיישל אולימפיקס
נעמי טומפסון- דיירת באקים ירושלים שהישגיה מוכיחים ש”אין דבר העומד בפני הרצון…”
לנעמי היה חלום ללמוד טניס, לאחר שהתחילה ללמוד טניס בדרך להגשמת החלום, היא החלה להתאמן בצורה רצינית ועם הזמן היא הלכה והשתפרה. נעמי החלה בהדרגתיות להשתלב ולהשתתף בתחרויות מטעם אגודת הספורט “ספיישל אולימפיקס”, אשר מייצגת אנשים בעלי צרכים מיוחדים בענפי הספורט השונים. האימונים המפרכים נשאו פרי והשנה זכתה נעמי במקום הראשון בתחרות גמר בענף טניס שנערכה במרכז הטניס הישראלי שבירושלים, וקיבלה מדליית זהב. היא מועמדת להשתתף בתחרות בינלאומית שתיערך בחודש יולי בגרמניה נאחל לה בהצלחה מכל הלב, אנו גאים בה עד מאוד!

צפיה בפריטים ...
 
דף הבית סניף ירושלים ע"ר