אקים

Font SizeSCREEN

Profile

שנה גודל טקסט
שנה ניגודיות

   

Akim Home top09

  • akim-pres1.JPG
  • akim-pres2.jpg
  • akim-pres3.jpg

חזון עמותת אקים

לעשות את החברה הישראלית מקום טוב יותר לאנשים עם מוגבלות שכלית ולבני משפחותיהם. חברה מכבדת חמה ומקבלת המאפשרת מימוש עצמי מתוך הכרה בשונות ומחויבות לשיוויון הזדמנויות.

 

חברה מכלילה 

היא חברה חזקה

 

קו סיוע "הורים למען הורים"

1-800-399-333

שלישי, 19 יולי 2016 07:00

דבר היו"ר

Written by 
Rate this item
(2 votes)

 יו"ר אקים ישראל, עמי אילון

יו"ר אקים ישראל, עמי אילון

 

עמותת אקים נוסדה בשנת 1951 ע"י קבוצת הורים לילדים עם מוגבלות שכלית שהתאחדו סביב חזונם המשותף להביא לשיפור איכות חיי ילדיהם באמצעות שינוי תפיסות הממסד והחברה הישראלית כלפי אנשים עם מוגבלות שכלית, לפתח את מערך השירותים עבורם ולשפר את הטיפול בהם. שנים של נחישות ועשייה בלתי מתפשרת הפכו את אקים לגוף הגדול והמוביל בארץ הפועל למען מטרה זו ושמה את אנשיה בקדמת הבמה .
כיום, לאחר שנעשתה התקדמות משמעותית בתחום ולאחר שנעשו דברים שהם בבחינת נקודת אל חזור עבור אנשים עם מוגבלות שכלית, נשאלת השאלה: לאן מועדות פנינו? מה יהיה מקומם של אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם בחברה הישראלית עשור מהיום או במילים פשוטות – מי נהיה בשנת 2020?

 

הדיון בשאלה זו מחייב ללמוד את המגמות בעולם .

 

בשנת 2006 אושרה באו"ם האמנה הבינלאומית לזכויות אנשים עם מוגבלויות המגדירה חזון וסטנדרטים לזכויות אזרחיות וחברתיות להם זכאים אנשים עם מוגבלויות באשר הם. החזון פועל לשילובם בכל תחומי החיים – חינוך, תעסוקה ודיור. הנחת היסוד הינה כי השילוב יביא למיצוי יכולותיהם ויצור חברה טובה יותר המקבלת את האחר. כשאנחנו מתרגמים את חזון האמנה למציאות הישראלית עלינו לצאת מתוך הנחה שאם עד היום הדגשנו את זכותם של אנשים עם מוגבלויות להשתלב מעתה עלינו להוסיף כי זוהי זכותו של כל ילד בחברה העתידית לפגוש יומיום ילד עם מוגבלות שכלית בבית הספר ובמתנ"ס כמו גם זכותו של כל אזרח לפגוש אדם עם מוגבלות שכלית בעבודה ובמקומות הבילוי. המפגש והאינטראקציה היומיומית תבוא לידי ביטוי בחינוך טוב יותר ובכך תהפוך אותנו לחלק מחברה פתוחה המקבלת את האחר. האמנה שואפת להגיע למציאות בה מספר המוסדות הנפרדים יופחת, ילדינו יתחנכו ויגדלו יחד, אנשים עם מוגבלויות ישתלבו בקהילה הן בתחום הדיור והבילוי וכמו גם במקומות תעסוקה.


כיום מדינת ישראל על אף המאמצים והעשייה המבורכת נמצאת עדיין הרחק מאחור ביחס למדינות אחרות בעולם. דוח דורנר הינו סנונית ראשונה אך עדיין איננו מבשר על השינוי .
הסנגור העצמי הינו תחום נוסף בחזון אליו מובילה אמנת האו"ם. כיום, אנשים עם מוגבלות שכלית במדינות רבות בעולם נאבקים בעצמם על זכויותיהם , מופיעים בדיוני ועדות הפרלמנט האירופאי ומציגים את עמודותיהם בכנסים בינלאומיים . אנשים עם מוגבלות שכלית שותפים לקביעת סטנדרט הדיור הנדרש ע"י משרד הרווחה במדינותיהם , בוחנים וקובעים האם ספקי השירות אכן עומדים בסטנדרט שנקבע .

 

אנו ניצבים בפני שאלה קשה באשר לזהותנו בעשור הבא :
האם אקים הינה עמותת הורים הנאבקים עבור ילדיהם או עמותה של אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם הנאבקים יחד על יצירת חברה ישראלית טובה יותר ?
ולסיום, אתגר נוסף העומד בפנינו , האם אנו מבינים את התמורה שבנתינה והאם ניתן לשנות את מילון המונחים של זכויות וחובות שיתאימו למציאות ימינו ?
בחברה הישראלית של שנת 2020 זכותם הבסיסית של אנשים עם מוגבלות שכלית הוא למלא חובות אזרחיות של שירות בצה"ל או שירות אזרחי לאומי כמו גם תשלום מיסים והשתתפות במחאות ציבוריות כחובה אזרחית בחברה דמוקרטית. על פי אותו מילון מונחים חדש זכותם של כלל האזרחים בחברה הוא לפגוש ולהכיר אנשים עם מוגבלות שכלית בלימודים, בעבודה, במקומות הבילוי ובשכונות המגורים. המפגש היומיומי יהפוך אותנו לאנשים טובים יותר, לאזרחים טובים יותר ואת החברה הישראלית לראויה יותר .

 

האם יש בידינו הכוח להוביל את החזון ?

 

Read 3485 times Last modified on שלישי, 19 יולי 2016 16:25
Akimadmin

Quis fringilla quis cursus urna sed sed velit nunc metus condimentum. Et pretium nec magna eros id commodo ligula Phasellus Curabitur wisi. Lacus elit lorem ridiculus vitae tempus eget nibh ut risus et.

Website: www.joomlart.com
עוד בקטגוריה זו: דבר המנכ"לית »