אקים

Font SizeSCREEN

Profile

שנה גודל טקסט
שנה ניגודיות

   
דף הבית אודות הישגי העמותה

Akim Home top09

  • akim-pres1.JPG
  • akim-pres2.jpg
  • akim-pres3.jpg

חזון עמותת אקים

לעשות את החברה הישראלית מקום טוב יותר לאנשים עם מוגבלות שכלית ולבני משפחותיהם. חברה מכבדת חמה ומקבלת המאפשרת מימוש עצמי מתוך הכרה בשונות ומחויבות לשיוויון הזדמנויות.

 

חברה מכלילה 

היא חברה חזקה

 

קו סיוע "הורים למען הורים"

1-800-399-333

שני, 18 יולי 2016 11:49

הישגי העמותה

Written by 
Rate this item
(0 votes)

אקים היתה ועודנה חלוצה היוזמת תחומים ושירותים חדשים ומשלבת אנשים עם מוגבלות שכלית בחיי הקהילה, אשר הביאו ומביאים בנוסף לרווחתה של אוכלוסיית האנשים עם המוגבלות השכלית, גם לשינוי בתפיסה ובמיצוב אשר ניתן לה בחברה הישראלית :

- בשנים 1967-1968 הופעלו לראשונה בארץ קייטנות לאנשים עם מוגבלות שכלית, כחלק מתפיסה שילדים עם מוגבלות שכלית זכאים לנופש וקייטנות כמו כל ילד אחר במדינת ישראל .
- בשנות ה-60 אקים בנתה את מרכז התעסוקה הראשון- אחיקם אשר לימים נקרא צ'יימס .
- בשנת 1974 הקימה אקים את גן הילדים הראשון. גן "שלנו" לילדים עם מוגבלות שכלית באשקלון .
- בשנת 1975 חוללה אקים מהפך בכל הקשור לייעוד כספי קצבת הנכות לאנשים עם מוגבלות שכלית המתגוררים במסגרת דיור חוץ ביתית. אקים הובילה להקמת קרן קצבת נכות אשר מכספיה נהנים אנשים עם מוגבלות שמתגוררים בדיור חוץ בייתי .

בכספי הקרן נעשו ונעשים עד היום פעולות רבות בעיקר בתחום תרבות הפנאי לטובת אוכלוסייה זו במסגרות הדיור. קרן קצבת נכות שידרגה את כל מערכות ההושבה לדיירים כולל כסאות ממונעים .

- בתחילת שנות ה-80 אקים הייתה מיוזמות ומובילות המאבק לשילוב אנשים עם מוגבלות שכלית בשוק העבודה החופשי. אקים היא הראשונה שהבינה כי אנשים עם מוגבלות צריכים להיות משולבים בשוק העבודה. אקים הייתה מראשונות הפרויקט של "תעסוקה בדרך אחרת" – פרויקט משותף עם הביטוח הלאומי לשילוב של אנשים מוגבלויות בשוק העבודה החופשי .

- בשנות ה-80 יזמה אקים את המהפך בכל הקשור לשילוב אנשים עם מוגבלות שכלית בהוסטלים בקהילה. אקים בנתה את ההוסטל הראשון בארץ. הוסטל זה היה אז חדשני מסוגו והיווה את החלוץ לשילובם של אנשים עם מוגבלות שכלית בקהילה ולהקמת מסגרות דיור רבות נוספות בקהילה ברחבי הארץ. למעשה עד להקמת ההוסטל הראשון שנבנה ע"י אקים אותם אנשים התגוררו רק במעונות ללא שום אמצעים לפיתוח אישי. הודות לפעילותה של אקים שינה הממסד את הראיה הטיפולית באוכלוסייה זו .

- בשנת 1985 אקים יזמה את הקמת קבוצת התיאטרון לאנשים עם מוגבלות שכלית- "התיאטרון האחר של אקים ". אקים סברה וסוברת שאדם עם מוגבלות שכלית, כמו כל אדם אחר זכאי למיצוי היכולות הטמונות בו בכל אחד מתחומי החיים. מאז ועד היום הציג "התיאטרון האחר" הצגות ברחבי הארץ ושימש כמודל לארגונים נוספים להקמת תיאטרון לאנשים עם מוגבלות. התיאטרון העלה חמש הפקות מתוכן שתיים כקואופרודקציה עם בתי ספר מובילים למשחק. חברי הלהקה השתתפו בשני סרטים ויצגו את ישראל בשני פסטיבלים בינ"ל .

- בשנת 2002 פנתה אקים לפיקוד העורף בדרישה לחלוקת ערכות מגן מיוחדות לאנשים עם מוגבלות שכלית. דרישה זו הביאה לפיתוח וחלוקה של ערכות מגן מותאמות לאנשים עם צרכים מיוחדים בכלל ואנשים עם מוגבלות שכלית בפרט .

- בשנת 2005 פנתה אקים לצה"ל וביקשה את גיוסם של אנשים עם מוגבלות שכלית לצבא. הצבא משתכנע בחשיבות הגיוס לאנשים עם מוגבלות שכלית ולחברה בכלל וביחד עם משרד הרווחה נבנתה תוכנית לגיוסם לצה"ל. השרות הצבאי הינו ערך חשוב בחברה הישראלית, וגם בקרב אנשים עם מוגבלות שכלית קיימת השאיפה לקחת חלק בחוויה ובחובה חשובה זו. עבורם, הגיוס הוא משאת לב וסמל להשתלבות מלאה בחברה כתורמים וכנתרמים כאחד. העמותה פועלת ברמה הארצית והפרטנית כדי לסיוע לאנשים עם מוגבלות שכלית היכולים להשתלב בצבא ולתרום לחברה כשאר האזרחים, בהתאם לכישוריהם ויכולותיהם. בימים אלה נמצאת אקים בסיום שלבי ההכשרה של המחזור השני .

- בשנת 2006 יזמה אקים את הקמת והפעלת המע"ש (מרכז עבודה מוגן) העסקי הראשון בארץ. מע"ש תעשייתי הוא שילוב של מפעל מוגן באווירה נורמטיבית. שילוב של אנשים עם מוגבלות שיכלי היכולים בעזרת ליווי להשתלב בשוק העבודה, לתרום לחברה ולהביא את יכולתם היצרנית לידי ביטוי .

מע"ש תעשייתי פרומדיקו – חברת פרומדיקו (חברה ליבוא והפצת תרופות) הנמצאת בפתח תקווה קיבלה לשורותיה 12 עובדים מיוחדים, אנשים עם מוגבלות שכלית המלווים על ידי 2 מדריכים .

שר הרווחה וצמרת משרדו ביקרו במקום התרשמו מההישג והחליטו להכיר במקום כמע"ש (מרכז עבודה שיקומי) תעשייתי ראשון מסוגו. כיום זהו מקום עבודה מתאים לאנשים עם מוגבלות שכלית בוגרים היכולים בעזרת ליווי להשתלב בשוק העבודה, לתרום לחברה ולהביא את יכולתם היצרנית לידי ביטוי .
הרעיון הוא חדשני וראשון מסוגו, תוכנית זו היא שלב נוסף של הזדמנות תעסוקתית .
הקרבה החברתית בין עובדי המקום לבין העובדים עם מוגבלות שכלית יצרו קשרים חברתיים ויחסים בין אישיים. יחסים חמים נרקמו אף בין הממונים ואנשי ההנהלה לבין העובדים המיוחדים שהצטרפו למעגל העובדים .
העובדים עם מוגבלות שכלית שותפים לאירועי החברה ומשתלבים בפעילויות שחברת פרומדיקו מקיימת (מתנות, אירועים מיוחדים, חגים וכו ').

- בשנת 2007 יזמה אקים אמנה המבטאת את מחויבותם של בעלי עסק בחברות מובילות במשק הישראלי להעסיק אנשים עם מוגבלות שכלית כעובדים מן המניין. האמנה מזמינה ארגונים ועסקים להפוך שותפים באחריות החברתית, על ידי העסקת אנשים עם מוגבלויות בשורותיהם, כעובדים מן המניין. חברות רבות, מן המובילות במשק הישראלי, כבר חתמו על האמנה ובכך הביעו את נכונותן למחויבות, מתוך אחריות ורצון להוביל שינוי משמעותי בחברה הישראלית .

- בשנת 2008 פיתחה אקים ביחד עם אוניברסיטת חיפה משרד הרווחה ומשרד החינוך את "תוכנית אופק, תכנית לימודים לאנשים בעלי צרכים מיוחדים" . התוכנית מיועדת לאנשים עם צרכים מיוחדים מעל גיל 21 ומטרותיה הרחבת הידע וההשכלה הכללית, מתן הזדמנויות לרכישת ידע ומקצוע לפי בחירה, והקניית מיומנויות בסיסיות להשתלב בחברה ובקהילה .

- בשנת 2008 יזמה אקים מהפכה בנושא טיפולי השיניים לאנשים עם מוגבלות שכלית המתגוררים בבית הוריהם - למעלה מ- 20 שנה נהנו דיירי הוסטלים ומעונות פנימייה מטיפולי שיניים והיגיינת פה שבוצעו על ידי אנשי מקצוע שהוכשרו לטיפול באנשים עם מוגבלות שכלית. בעקבות מהפכת הבריאות, שיזמו אקים ומשרד הרווחה, נפתחו גם מרפאות שיניים מסובסדות למבוגרים ולילדים עם מוגבלות שכלית המתגוררים בבתי הוריהם .

- אקים בזמני חרום עם ולמען אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם – בשעות חרום אקים באמצעות הסניפים הפרוסים ברחבי הארץ מתגייסת למען אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם. כך למשל במהלך מלחמת לבנון השנייה אקים פינתה מישובי הצפון מאות ילדים, נוער, בוגרים ובני משפחותיהם מקו האש ודאגה להם לאירוח במרכז הארץ .

במהלך מבצע "עופרת יצוקה" סניפי אקים בדרום ואקים מרכז התגייסו לסייע ולהקל ככל שניתן על אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם. הוקם באקים פורום חרום אשר התכנס מדי יום . הפורום עודכן על הנעשה בשטח ודן בדרכים להקל על אנשים עם המוגבלות השכלית ובני משפחותיהם הגרים בדרום. קו הסיוע של אקים "הורים למען הורים" פורסם בכלי התקשורת ועבר לפעול במתכונת חרום. הקו אויש באופן רצוף משעות הבוקר ועד הערב על ידי מתנדבים של הקו ורכזי הסנגור. תושביהם של 5 ישובים נהנו מימי הפגה אשר אורגנו ע"י אקים בשיתוף עם הסניפים .

אקים כארגון סינגורי ונציגיה, מופיעים בוועדות הכנסת ומשפיעים על מדיניות הממשלה באמצעות שינויי חקיקה שביצעה במהלך השנים ובאמצעות הבג"צים וההליכים המשפטיים שניהלה בסוגיות מהותיות. להלן חלק מהחוקים שאקים יזמה ונאבקה למען קידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות שכלית ובני משפחותיהם :

- חוק החינוך המיוחד - אקים הייתה ממובילות הלובי מול משרד החינוך למען חקיקת חוק החינוך המיוחד. אקים לא שקטה עד ליישומו המוחלט של החוק בראשית שנות התשעים. חוק החינוך המיוחד מעגן את זכותם של ילדים עם צרכים מיוחדים לחינוך מיוחד חינם באזור מגוריהם. מטרת החינוך המיוחד היא לקדם ולפתח את כישוריו ויכולתו של הילד בעל הצרכים המיוחדים, לתקן ולשפר את תפקודו הגופני, השכלי, הנפשי וההתנהגותי, להקנות לו ידע, מיומנות והרגלים ולסגל לו התנהגות מקובלת בחברה, במטרה להקל על שילובו בה ובמעגל העבודה .

- התיקון לחוק הסעד (טיפול במפגרים) – שינוי מהפכני בחוק אשר לראשונה מחייב את המדינה להעניק לאדם עם מוגבלות שכלית מסגרת דיור חוץ ביתית ומסגרת יומית, בהתאם להחלטת ועדת אבחון של משרד הרווחה .

- תיקון תקנות הסעד (הסכם להחזקת נזקק – מפגר במעון)- "הסכם הורים"- תקנות אלו אשר מעגנות את הזכויות והחובות של המדינה והאפוטרופסים כאשר אדם עם מוגבלות שכלית יוצא למסגרת דיור חוץ ביתית, שופרו לאין שיעור למען האדם עם המוגבלות השכלית הגר במסגרת דיור חוץ ביתית, והסדיר באופן טוב יותר את הקשר עם משפחתו ואת דרכי הדיווח על מצבו .

- התקנת תקנות שכר מינימום מותאם לאנשים עם מוגבלות – תקנות אלו, אשר היו פרי יוזמת אקים, היוו פריצת דרך ואפשרו את שילובם של אנשים עם מוגבלות שכלית בשוק העבודה החופשי ולהשתכר שכר מינימום בהתאם ליכולות העבודה שלהם . כיום אקים שותפה לפורום פ"ת (פיתוח תעסוקה) המוביל יוזמות חקיקה ויוזמות שונות בתחום התעסוקה .

- תקנות הסעה בטיחותית לילדים נכים– המחייבות את הרשות המקומית לדאוג לליווי בהסעה לילדים עם מוגבלות בינוני וקשה, בנוסף לנהג .

- תיקון לחוק הסעה בטיחותית המחייב את הרשות המקומית ללוות בהסעה פעוטות עם מוגבלות למעון היום השיקומי .

- שותפות לניסוח חוק חופש המידע בנושא מסירת מידע לגבי ועדות חקירה שנעשו, בין היתר על ידי משרד הרווחה, ובין היתר בהתייחס לאירועים וסוגיות הנוגעות לטיפול באנשים עם מוגבלות שכלית .

- תיקון לחוק העונשין המחייב רמת ענישה מינימאלית לאנשים אשר עברו עבירות מין במשפחה כלפי אדם שהוא חסר ישע .

- תיקון לחוק ההתיישנות המאפשר לתובע שהוא אדם עם מוגבלות שכלית להגיש תביעה , באמצעות האפוטרופוס שלו, גם בחלוף שבע שנים ממועד ההתיישנות על העבירה אשר נעשתה כלפיו .

- ייזום וניסוח תיקון לחוק למניעת העסקה של עברייני מין במוסדות מסוימים – האוסר על העסקה (הן כעובד והן כמתנדב) במסגרות של אנשים עם מוגבלות שכלית , של בגיר אשר הורשע בעבר בעבירת מין .

- קידום תיקון חוק דמי מחלה (היעדרות לצורך מתן סיוע אישי שאדם עם מוגבלות נזקק לו) – באופן שיאפשר להורה לאדם עם מוגבלות (לא רק כאשר הוא ילד אלא בכל גיל) להיעדר עד 15 ימים מעבודתו על חשבון ימי המחלה (או החופשה) שלו, לצורך סיוע, השגחה, ליווי או טיפול באדם עם המוגבלות .

- שותפות בקידום וניסוח חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ותקנות הנגישות הנגזרות ממנו – באופן שיאפשר לאדם עם מוגבלות ליהנות מהשירותים הניתנים במדינה, זאת באמצעות התאמות והנגשות בהתאם לצרכים של האדם עם המוגבלות .

- שותפות וקידום תיקון חוק מעונות יום שיקומיים – באופן המרחיב את הקריטריונים לזכאותם של פעוטות עם עיכוב התפתחותי ניכר למעון יום שיקומי (גילאי 0-3) , על מנת שישהו במסגרת טיפולית המתאימה לצורכיהם בשנים הקריטיות ביותר להתפתחותם .

- ייזום, ניסוח ותיקון תקנות הפיקוח על מעונות - באופן המתאים את תקן העובדים במעונות פנימייה לאנשים עם מוגבלות שכלית לצורכיהם של הדיירים במעונות .

- שותפות להתקנת תקנות בנושא כח אדם במסגרות דיור בקהילה - באופן המתאים את תקן העובדים לדיור במסגרות בקהילה לצורכי הדיירים .

בנוסף :

- הגשת עתירות לבית המשפט העליון בנושא מימוש זכותם של ילדים עם מוגבלות שכלית הגרים במעונות פנימייה לחינוך - זכייה בבג"צ .

- הגשת עתירה כנגד משרד הרווחה ליישום דו"ח ועדת חקירה בנושא מספר מטפלים על קבוצה של אנשים עם מוגבלות שכלית המוגדרים "אי שקטים"- הוספת תקני כח אדם לכלל המסגרות המטפלות באנשים עם מוגבלות שכלית המוגדרים "אי שקטים" ו- "אי שקטים מורכבים ".

- הגשת עתירה בנושא הפליה בתקני כוח אדם הקיים במעונות ממשלתיים לאנשים עם מוגבלות שכלית לבין תקן כוח אדם הקיים במעונות פרטיים וציבוריים- זכייה בבג"צ .

- הגשת עתירה בנושא מימון הסעות של אנשים עם מוגבלות שכלית למסגרות תעסוקה וחובת הרשויות להסיע למסגרות התעסוקה – זכייה בבג"צ .
- הגשת עתירה בנושא יום לימודים ארוך ב100 יישובים –פס"ד בהסכמה .

- הגשת תביעה תקדימית בבקשה לפטור מאגרה על הגשת בקשה למינוי אפוטרופוס לאדם עם מוגבלות שכלית, וזאת ללא בדיקת הכנסות בני המשפחה, ובתנאי שאין לו כל רכוש, מלבד קצבאות נכות אשר משמשות למחייתו – זכייה בתביעה .

אקים ישראל מעניקה שירותים מגוונים לאנשים עם מוגבלות שכלית בכל תחומי החיים, כאשר העיקריים בהם יפורטו להלן :

1. דיור בקהילה- אקים מפעילה מגוון רחב של מסגרות דיור לאנשים עם פיגורשכלי בקהילה הקימה מגוון רחב של מסגרות דיור כגון : הוסטלים, דירות מוגנות,בתים קבוצתיים ודירות עצמאיות- במערך הדיור של אקים מתגוררים כ- 500דיירים עם מוגבלות שכלית. אקים מפעילה הוסטל לאנשים עם מוגבלות שכליתסיעודיים. זוהי מסגרת הדיור בקהילה (הוסטל) הראשונה שהוקם בארץ לאנשים עםמוגבלות שכלית סיעודיים .

2. תעסוקה- אקים מפעילה בשילוב עם הביטוח הלאומי פרויקט "תעסוקה בדרך אחרת" המלווה ומשלב עובדים עם מוגבלויות בשוק העבודה החופשי. סה"כ מלווים עלידי אקים כ-1000 אנשים עם מוגבלות. כמו כן, מפעילה אקים 3 מרכזי יום טיפוליים (כרמיאל , עפולה, אשקלון) וייסדה את המע"ש (מרכז עבודה שיקומי) התעשייתי הראשון בישראל . המדובר ב-12 אנשים עם מוגבלות שכלית המועסקים בתוך וכחלק ממפעל "פרומדיקו ".

3. תרבות הפנאי- אקים מפעילה כ- 17 מועדוני פנאי לבוגרים (מעל גיל 21) כפעילות חוגים אחה"צ וכן 4 מרכזי יום אימוני המשמשים כמסגרות פנאי לאחר הלימודים לילדי בתי הספר .
תיאטרון אקים- אקים היתה הראשונה לייסד קבוצת תיאטרון שכולה אומנים עם מוגבלות שכלית אשר הצגותיה מוצגות בכל רחבי הארץ .
נופש וקייטנות- אקים מפעילה פרויקט ייחודי לנופש משפחות של ילדים עם מוגבלות שכלית, נופש בוגרים וקייטנות קיץ המופעלות ע"י הסניפים .
אומנויות- אקים עוסקת באיתור יוצרים מתחום האמנות הפלסטית, מטפחת אותם באופן אינדבדואלי ומשלבת אותם בלימודי אמנות אקדמיים. בשלוש מכללות מובילות : אורנים, בית ברל וקלישר. אקים חושפת את מעשה היצירה בתערוכות המאופיינות באוצרות איכותית בארץ ובח"ול .
פעילויות ספורט- אקים יוזמת פעילויות ייעודיות בתחום הספורט, ימי ספורט , צעדות וטיולים לאנשים עם מוגבלות שכלית.

4. קו סיוע "הורים למען הורים"- אקים מפעילה מזה למעלה מ-8 שנים מקור מידעותמיכה טלפוני בעזרת הורים מתנדבים- לעזרת הורים.שירות קו הסיוע ניתן בחינם והוא מספק לכל פונה חיזוק רגשי, עצות המבוססות על ניסיון אישי, מידע והכוונה לגופים ולאנשי מקצוע רלוונטיים ההורים המתנדבים המאיישים את קוהסיוע עוברים סדנת הכנה ייחודית, המכשירה אותם להציע את המענה הרגשי והמקצועי הראוי ביותר .
הצוות המקצועי של אקים מלווה את המתנדבים לאורך כל שעות הפעילות ודואג להעביר את הפניות, במידת הצורך, להמשך טיפולם שלגורמים מקצועיים מוסמכים בתוך אקים (כגון צוות המשפטנים ומחוצה לו צוותים מקצועיים בלשכות הרווחה וכדומה ).
במטרה לחסוך מהפונים את ההתמודדות עם מחסום השפה מופעל קו הסיוע גם במגזר הערבי והוא מאויש על ידי מתנדבים דוברי השפה. מתוך אותה שאיפה מקימה אקים גם קבוצת תמיכה המיועדות להוריםבמגזר הערבי .
בשנת 2007 התבצעו כ- 500 פניות טלפוניות לקו הסיוע ובשנת 2008 עלה מס' הפניות ל- 604 לקו .
אחד מהנגזרות של קו הסיוע הוא פורום משפחות של אנשים עם מוגבלות שכלית "בתפוז" המנוהל בהתנדבות על ידי עמיקם רז, חבר הנהלת אקים ישראל ויו"ר אקים לאפוטרופסות.

5. פרויקט אחים- פרויקט תומך משפחה הרואה את בני המשפחה כמוקד לפעילות. החונך מגיע לבית המשפחה ומשמש כחונך לאח הנורמטיבי. הפרויקט שהחל לפני 3 שנים והולך ומתרחב. בתחילת הדרך היה פיילוט שהחל ביחידה למעורבות חברתית במכללת ספיר וכלל 10 אנשים וכיום הוא מקיף כ-50 אחים במקומות ישוב שוניםברחבי הארץ ושותפים לזה מכללות ואוניברסיטאות במקומות שונים.

6. מרפאות שיניים- בשנת 2008 יזמה אקים מהפכה בתחום טיפולי השיניים לאנשים עם מוגבלות שכלית המתגוררים בבתיהם . טיפולי השיניים מבוצעים ע"י רופאים מקצועיים אשר הוכשרו לטפל באנשים עם פיגור. כיום מפעילה אקים (במימון משרד הרווחה) 14 מרפאות שיניים, מדימונה שבדרום ועד עכו שבצפון, ומספקת מענה רגיש ומקצועי לכ- 14,000 מטופלים.

Last modified on שני, 18 יולי 2016 11:55
Akimadmin

Quis fringilla quis cursus urna sed sed velit nunc metus condimentum. Et pretium nec magna eros id commodo ligula Phasellus Curabitur wisi. Lacus elit lorem ridiculus vitae tempus eget nibh ut risus et.

Website: www.joomlart.com
 
דף הבית אודות הישגי העמותה