אקים

Font SizeSCREEN

Profile

שנה גודל טקסט
שנה ניגודיות

   
דף הבית אודות הסטוריה

Akim Home top09

  • akim-pres1.JPG
  • akim-pres2.jpg
  • akim-pres3.jpg

חזון עמותת אקים

לעשות את החברה הישראלית מקום טוב יותר לאנשים עם מוגבלות שכלית ולבני משפחותיהם. חברה מכבדת חמה ומקבלת המאפשרת מימוש עצמי מתוך הכרה בשונות ומחויבות לשיוויון הזדמנויות.

 

חברה מכלילה 

היא חברה חזקה

 

קו סיוע "הורים למען הורים"

1-800-399-333

שני, 18 יולי 2016 12:04

הסטוריה

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ימיה הראשונים של אקים

מדברי יצחק שמר (שמרלינג) ממקימי האגודה היושב ראש השני של אקים בשנים 1965-1969 ו- 1972-1973 :

"בירושלים של שנת 1947 עושים הורים בודדים צעדי גישוש ראשוניים לקראת פעולה ציבורית מאורגנת בתחום המוגבלות השכלית .
ד"ר רחל שטראוס ז"ל, חוברת לפרופ' גרושקה ז"ל למען מציאת פתרון סיסטמי לפגועי המוחין אולם מלחמת השחרור קוטעת תהליך זה באיבו .

בשנת 1950 מחליטה קבוצת הורים ותומכים לנסות שוב למצוא דרך לשיכון מתבגרים ובוגרים עם מוגבלות שכלית בדיור חוץ ביתי שם יוכלו לקבל טיפול והשגחה מקצועיים, תוך בניית תוכנית רב שלבית לבניית מודעות והנעה של השלטונות .

בין השנים 1950-1951 מתארגנת קבוצת הורים ואנשי מקצוע הממקדת את פעילותה בערים הגדולות – ירושלים ,
תל אביב וחיפה .
כמתוך שליחות, חדורי מוטיבציה ואמונה, הם בטוחים כי יש בידם את הכוח לשבור את חומת האדישות ולהשמיע את קולם .

בשנת 1952 נפתח מרכז הייעוץ הראשון להורים בחיפה, המנוהל על ידי מתנדבים .4p

בשנת 1955 נפתח בית המלאכה הראשון לאריגת בדים בירושלים על שם דויד ילין , הראשון בסדרת פרויקטי תעסוקה שמנהיגה אקים לאנשים עם מוגבלויות, בו מועסקים אנשים עם מוגבלות שכלית בהתאם לכישוריהם ולרמתם .

1957 היא שנת היווסדה של "האגודה לקימום ילדים מפגרים" כאגודת מתנדבים ארצית תחת השם אקים. היו"ר הראשון של אקים, ישראל בנו (בנימין) כהן מרמת גן, מנהיג קבוצת ההורים שהחלה את דרכה בתל-אביב של שנות הארבעים, נבחר לתפקידו .

בשנת1961 אקים מתקבלת כאגודה – חברה בליגה הבינלאומית של ארגונים למען המפגר , בקונגרס העולמי הראשון של הליגה, לונדון.

ב-1965 ממונה יצחק שמר (שמרלינג) ליושב ראש האגודה. שמר, בן דור תש"ח, החל את פעילותו הציבורית למען האדם הלוקה במוגבלות שכלית בראשית שנות השישים, כאשר חיפש סעד במצוקתו, לקליטת בנו אודי במעונות עמותת אקים .
באותה שנה החל לפעול לפריסתה של אקים ברחבי הארץ על ידי הקמת סניפים, אגב הכוונה ותיאום ארציים, יצירת קשרים עם הרשויות הרלוונטיות והעלאת הדיון בדבר גיבוש וניסוח יעדיה ותפקידיה של העמותה .

מבצע ההתרמה השנתי, שנקרא אז בפי שמר "גג לילד המפגר", נערך לראשונה בשנת 1966 . מאז הפך המבצע למסורת שנתית בפריסה ארצית .

ב-1967 גוברת ההתנדבות הפעילה של נוער למען אקים- במועדונים, בקייטנות ובמבצעים שונים .

בשנים 1967-1968 הונחה אבן היסוד לבניית הוסטל, הראשון מסוגו בארץ. באותה שנה התקיימו לראשונה קייטנות לחוסים במעונות ולמוגבלים בקהילה .

שנות השבעים אופיינו בתכנון מתקדם ובהגדלת מקומות הקליטה במסגרות הטיפוליות והחינוכיות ובהרחבת השירותים לאדם עם המוגבלות השכלית, במקביל לשיפורם .

אגודת אקים המשיכה וממשיכה בפעילותה הבלתי נלאית למען הטמעתם של מודלים חדשניים ופריצת תפיסות מיושנות תוך הפעלת לחץ ציבורי, הסברה מגוונת באמצעות כל צינורות התקשורת ופיתוח קשרים אמיצים עם הרשויות המחוקקת, המבצעת והשופטת .

כיום פועלים למעלה מ- 60 סניפי אקים, הפזורים ברחבי הארץ, מרביתם על ידי הורים ומתנדבים. הסניפים מייצגים את צרכי חברי אקים מול הרשויות המקומיות, וחלקם מפעילים קשת עצמאית של שירותים, החל מפעילויות ייחודיות של תרבות ופנאי דרך תמיכה נפשית , ועד לפתרונות דיור חוץ ביתי המבוקרים על ידי ועדי ההורים .
מטה אקים, המרכז את צרכי הקהילה ברמה הארצית, מפעיל לרווחת החברים ייעוץ משפטי, קווי תמיכה למשפחות , שירותי תעסוקה ודיור, נופשים ושירותים נוספים .

 

1p    2p    3p

 

מנכ"לי אקים ישראל לדורותיהם :

שם מנכ"ל  שנה
 סיגל פרץ יהלומי  יוני 2009
 יוסי מלכה  2009 - 2004
 רם מרשל  2004 - 2002

לאור אורי

2001 - 2000

יאיר גלבוע

1999 - 1977

זרח אלעד

1977 - 1971

רוטשילד הני

1970 - 1951

 

 

7p    5p     6p

לוגו אקים מאז ועד היום :

דרך ארוכה עשו משפחות אקים מימי הלוגו הראשון של אקים ישראל ועד ללוגו הנוכחי בו הופיעה ילדה אשר רואים את גבה ופניה מוסתרות מעיני הציבור, לוגו המשדר בושה והסתרה ללוגו המשדר שהשמיים הם הגבול עבור אנשים עם מוגבלות שכלית .

משרד הפרסום שלמור אבנון עמיחי היה אחראי למהפכה פרסומית שגרמה לשינוי בציבור ביחס לאנשים עם מוגבלות שכלית .

 

Last modified on ראשון, 11 ספטמבר 2016 07:39
Akimadmin

Quis fringilla quis cursus urna sed sed velit nunc metus condimentum. Et pretium nec magna eros id commodo ligula Phasellus Curabitur wisi. Lacus elit lorem ridiculus vitae tempus eget nibh ut risus et.

Website: www.joomlart.com
 
דף הבית אודות הסטוריה